OSTROV SKYE

Ohromné skalní masivy, majestátní hrady, křišťálově čisté vodopády, zelené pastviny a nádherná panoramata. To je jen část toho, jak vypadá opravdový skotský ostrov Skye. Když si totiž název této hry vyhledáte, nebudete věřit vlastním očím. A hra nevypadá o nic hůře. Jen se sami přesvědčte.

O hře

Ostrov Skye je rodinnou hrou od Albi pro 2-5 hráčů, kterým by mělo být alespoň 8 let. Herní doba se pohybuje kolem hodinky, ale například ve dvou ji odehrajete i do 25 minut.

Určitě bych neměl zapomenout zmínit, že hra získala v roce 2016 prestižní ocenění Spiel des Jahres v kategorii „pro znalce“. Zařadila se tak po bok skvělých deskovek jako jsou Legendy Andoru, Istanbul nebo 7 Divů světa.

Hra z části sází na oblíbený mechanismus přikládání dílků, který možná znáte ze hry Carcassonne. K tomu přihodí trošku toho handlování a je zaděláno na parádní eurohru, která Vám pěkně zavaří mozek. Jak se tedy stát z náčelníka králem? Pojďme to zjistit.

Jak se to hraje?

Jako náčelník skotského klanu budete soupeřit se svými soky o půdu na ostrově Skye. Některá pole jsou velmi lukrativní, a tak se připravte, že o ně budete svádět nelítostné boje. Pokud jste si však mysleli, že dojde na meče a praky, tak Vás zklamu. Nic takového v této deskovce nenajdete. Budete kupovat a prodávat území, shromažďovat dobytek, stavět budovy a také vyrábět lodě. Abyste se stali vítězem, musíte prokázat obchodního ducha a získat nejvíce vítězných bodů.

Jak se to tedy hraje? Na začátku hry si každý hráč vezme zástěnu klanu, za kterou bude provádět akce, políčko s hradem, 5 peněz a sekeru. Poté se vylosují 4 úkoly, za které budete v jednotlivých kolech dostávat body. Ty jsou opravdu různorodé a každou hru tak budete muset přizpůsobit především těmto úkolům. 

V každém kole si všichni hráči vylosují 3 dílky z pytlíku a umístí je před svou hráčkou desku. Za zástěnou ke dvěma z nich umístí určitou část svých mincí a tím stanoví hodnotu pro obchod. K poslednímu poté přiřadí sekeru na znamení toho, že se tento dílek ostrova vrátí do pytlíku. Po provedení těchto akcí přichází na řadu obchodování, které dělá z Ostrova Skye úžasnou hru. Nejprve se vrátí do pytlíku všechny části ostrova, u kterých je sekera. Poté může začínající hráč obchodovat. Pokud mu po nacenění svých dílků zbyly nějaké mince, může za ně nakupovat dílky od protihráčů. V každém kole je dovoleno koupit pouze jeden. Stačí zaplatit hodnotu, kterou mu stanovil majitel. Ten dostane peníze od kupujícího a zároveň si zpět vezme peníze, se kterými nacenil prodaný dílek. Tyto peníze může v tomto kole použít na nákup od ostatních. Všechny neprodané dílky si hráči nechávají, ale ztrácejí mince, které k nim přidělili. Musíte tak dobře zvážit, kolik peněz budete jednotlivým dílkům přidělovat. Je důležité zbytečně nepřijít o moc peněz, ale zároveň nenechat soupeřům dílky, které se jim hodí, za pár mincí.

Nyní přichází na řadu mechanika známá z Carcassonne – rozšíření mapy přidáním částí ostrova. Každý dílek, který Vám zbyl nebo jste ho koupili, umístíte na svou mapu a tím rozšíříte své království. Musíte je umístit tak, aby se krajina napojovala. To znamená, že je dovoleno připojit vodu k vodě, louku k louce a skály ke skalám. Vlastně stejně jako v Carcassonne. Jiné je to zde s cestami. Ty na sebe nemusejí navazovat. Můžete tedy cestu zavřít třeba vodou.

Po obchodování a rozšíření království přichází na řadu bodování úkolů, předání žetonu začínajícího hráče a následuje další kolo. Na konci 5. nebo 6. kola (podle počtu hráčů) se ještě vyhodnotí svitky, které mají hráči ve svém království a vyhlásí se vítěz.

Hodnocení

Když mi tato rodinná deskovka před pár lety přišla od Albi, abych ji mohl prezentovat na Krásnolipském deskohraní, byl jsem trochu skeptický. Pokud totiž nemusíte herní mechanismus, který je znám ze hry Carcassonne, je velice lehké hru odsoudit. Ale to by byla veliká chyba.

Ostrov Skye je nepopiratelně skvělá hra s mechanikami, které dávají smysl. Tuhle hru bych určitě doporučil každému, kdo má rád Carcassonne a hledá novou výzvu.

Napsat komentář