PLATFORMA TEBURU BY MOHLA BÝT REVOLUCÍ V DESKOHRANÍ

Panství hrůzy, Putování po Středozemi nebo Descent. Všechny tyto hry mají společnou jednu věc. A to je to, že si je bez elektronického zařízení nezahrajete, protože jejich partie jsou řízené aplikací. Souboj, příběh nebo pohyb nepřátel, vše za vás udělá počítač a vy si tak nemusíte lámat hlavu se zbytečnými pravidly navíc. Je ovšem nutností neustále zadávat data jako třeba, co padlo na kostce, nebo kdo zrovna bojuje, což může být velice otravné. Co by se ale stalo, kdyby propojení reálné desky s virtuálním světem bylo mnohem větší? Teburu nám na tuto otázku snadno odpoví.

Zdroj: teburu.net

Tato platforma má představovat další krok ve spojení deskového a virtuálního světa. Její součástí je speciální herní deska s různými senzory, aplikace a různorodé “tagy”, které připevníte k figurkám či žetonům. Dokonce i kostky mají v sobě vlastní snímač. Vše se bezdrátově odesílá do aplikace, a ta vám říká co dál. Pojďme si vysvětlit, jak to funguje v praxi.

Jedna z debutových her Teburu se nazývá The Bad Karmas and The Curse of the Zodiac. Je to hra o bojování s bossy v aréně, kdy každý z nich představuje jedno z dvanácti znamení horoskopu. Hráči na ovládání hry používají své chytré telefony, které jsou propojené s centrálním tabletem (zde se ukazuje přehled mapy, pořadí hráčů atd.) a až ten je propojen k Teburu. Každý tedy kouká do svého mobilu, kde volí své akce. Ty pak musí fyzicky provést na základě pokynů, které se zobrazí na obrazovce. Boss má kolem sebe podstavec se světly indikující, na jaké straně je potřeba figurku zasáhnout, aby bylo uděleno kritické poškození. Ve hře je systém slabých míst. Záleží tedy i na tom, jak je daná figurka otočena.

Zdroj: teburu.net

Celková hratelnost je díky těmto prvkům velmi zrychlena. Hráči nemusí zadávat prakticky nic. Pouze volí své akce na mobilu, které pak provedou na desce a veškeré počítání, speciální efekty (spuštěny pomocí pohybu na konkrétní políčka), životy, body, souboje nebo počítání kol za vás udělá Teburu. Hráči se tak mohou plně soustředit na své tahy. Je zde i možnost hru zastavit a uložit pro pozdější hraní. Na konci partie vám vyjedou statistiky o tom, jak jste si v celé hře vedli. Kdo byl nejlepší hráč, kdo dostal nejvíce poškození atd. plus vás hra odmění či zesměšní nějakým titulem. Například vám aplikace napíše, že hráč jedna byl jako boxovací pytel. Něco takového by v klasické deskovce bylo velmi obtížné vůbec jen zapisovat a sledovat, aby z toho vůbec byl na konci hry nějaký výsledek.

Zdroj: teburu.net

Mezi připravované hry využívající platformu Teburu patří například Vampire: The Masquerade and the World of Darkness (nabídne prvky sociální dedukce či skryté úkoly) nebo dungeon-crawler Sword & Sorcery. Vývojáři chtějí mít z Teburu otevřenou platformu a pracují na developer kitu pro snadnou implementaci v podstatě jakékoliv hry.

Na závěr nutno říci, že Teburu samo o sobě je opravdu skvělé a ví přesně jak nejlépe propojit digitální svět s tím fyzickým. Ale opravdový výsledek bude záviset na tom, jaké hry pro něj vyjdou a otázkou je, jak kvalitní v tomto podání budou. Je to stejné jako u herních konzolích. Hry dělají platformu a bez her to bude jen další časem zapomenutý výkřik do tmy.

Autor: Viktor

Napsat komentář