COPENHAGEN ROLL & WRITE

Zkuste na chvíli zavřít oči, zklidnit mysl a přenést se do Dánska, konkrétně do pohádkového města Kodaň. Představte si jak voní svěží mořský vzduch a čerstvě pražená káva. Možná dokonce uslyšíte, jak o sebe bouchají dřevěné loďky kymácející se na vlnkách. Nad Vašimi hlavami se tyčí pestrobarevné ikonické domy, které nenechají nejednoho fotografa klidným. Právě procházíte jedním z nejznámějších míst v Kodani – kanálem Nyhavn. Překrásné místo ve den i v noci. Tak úchvatné a ikonické, že se dostalo na krabici deskovky Copenhagen Roll & Write.

Bude tato hra stejně tak nezapomenutelná jako město, po kterém je pojmenována? Pojďme to zjistit.

O hře

Za poslední roky se s hrami typu Roll & Write roztrhl pytel. Kartografové, Settleři, Železnice a desítky dalších. Těchto her je opravdu spousta, a tak jsem si jist, že to Copenhagen R&W nebude mít úplně jednoduché.

Hra vychází ze své větší sestřičky – tetrisové hry Copenhagen. Verze Roll & Write by se tak dala považovat za jakousi cestovní verzi. Určena je pro 2-4 hráče, kterým bylo alespoň 8 let a jedna partie Vám zabere zhruba půl hodinky.

Základním stavebním kamenem hry jsou kostky, papír a tužka. Poslední jmenovanou věc byste však v krabici hledali marně. Škoda. Hra Vám za své peníze nabídne pouze 5 kostek a několik desítek hráčských a herních archů. Tím sama úplně vybízí k tomu si ji vytisknout doma. Samozřejmě nikoho nenabádám k jakémukoliv plagiátorství, ale…snažší už to snad být ani nemůže. Na druhou stranu nabízí opravdu velké množství hráčských archů a klidně bych se s Vámi vsadil, že je do konce života všechny nespotřebujete.

Jak se to hraje?

Hráči se v roli zedníků snaží dokončit fasádu budov ležících právě u kanálu Nyhavn. K tomu jim budou sloužit různobarevné kousky fasády, které budou hráči umisťovat na svou budovu na hráčském archu. Hra tak sází na osvědčenou techniku Tetrisu.

Na začátku kola hodí hráč 5 kostkami. Podle toho, jaké mu padly barvy, si může vzít ze „společné zásoby“ tvar a umístit ho na svou budovu. Dvojkové a trojkové dílky jsou v neomezeném množství, čtyřkové jsou jen dva a pětkový pouze jeden. Při umisťování můžete dílek jakkoliv otočit, ale je zakázáno jej zrcadlově převracet. Po zakreslení dílku ho ještě musíte vyplnit symboly X a O s tím, že do jedné části dílku musíte zapsat X a do ostatních poté O. Tyto symboly Vám v konečném důsledku určí kolik bodů budete získávat.

Pokud dokončíte řadu nebo sloupec, bodujete. Za řadu, ve kterém nemáte ani jedno X, získáte 2 body. Ovšem je-li Váš řádek se symbolem X, musíte se smířit pouze s jedním bodem. Za sloupec dostanete 4 body, pokud jste ho udrželi „čistý“, tedy bez X a 2 body, jestliže tomu bylo naopak. Hráč, který jako první nasbírá 12 bodů, spustí konec hry. Dohraje se kolo a ten, kdo má nejvíce bodů vyhrál. 

Jenže co dělat, když Vám prostě kostky nepadají? Nebojte. Jsou zde vyrovnávací mechanismy, které se snaží, abyste si mysleli, že hru nějakým způsobem plánujete. 

Kostky, které aktivní hráč nevyužije, použijí jeho soupeři. Můžete si tak vybrat jednu hozenou barvu a přeškrtnout si okénko dané barvy na Vaší levé straně hráčského archu. To je právě strana, která Vám dává různé bonusy ve Vašem aktivním tahu.

Pokud přeškrtnete políčko, pod kterým jen symbol „plus“ nebo „hvězda“, můžete výhodu využít. Plus znamená, že si můžete jednorázově přidat +1 dané barvy k Vašemu původnímu hodu.

Výhoda hvězdy se liší podle toho, u které barvy jste přeškrtli její políčko. Červená Vám dává možnost přehodit kostky, modrá Vám nabízí zapsat do tvaru pouze „O“ a žádné X, což občas bývá opravdu klíčové. U fialové barvy získáte jednodílkové políčko se symbolem „X“, které můžete kamkoliv zakreslit. Zelená Vám dovolí změnit kostky jedné barvy na barvu jinou. A konečně poslední, žlutá, Vám nabídne možnost využít již použitou čtyř nebo pěti dílkovou kostičku. 

Pokud proškrtáte celou řadu jedné barvy, získáte další 2 vítězné body, které si ihned zapíšete. S proškrtáváním Vám pomůže zaplnění sloupce nebo řádku označeného erbem. To Vám dovolí si proškrtnout dvě políčka jedné barvy nebo zakreslit jednodílkové políčko se symbolem „O“.

Hodnocení

Hra se snaží zaujmout, opravdu snaží, ale…Bohužel nenabízí nic inovativního a v konečném důsledku zjistíte, že hra se hraje sama. Vy jen házíte kostkami a přeškrtáváte políčka. Pokud Vám totiž na kostkách padnou 4 modré, co si asi vezmete? Zelený dílek? To určitě ne. Hra Vás stále tlačí do toho, co chce ona. Je vlastně jedno jaký díl fasády si vyberete, protože důležitá je jeho velikost a nikoliv tvar. 

Ale abych jen nekritizoval. Hra je rychlá a jednoduchá. Pro nenáročné hráče, kteří si chtějí odfrknout po práci a nevadí jim, že je hra vede, to bude určitě dobrá koupě. Zároveň je to ideální deskovka na dovolenou nebo na výlet. Odtrhnete pár papírů, složíte a dáte s kostkami a tužkou do kapsy. Špatná hodnocení se vždy dávají jen těžko, takže pokud máte rádi Tetris nebo Vám nevadí hra, která Vás vede, přidejte si jednu hvězdu. Za mě jsou to tentokrát pouze dvě.

Napsat komentář