HRY PRO ZAČÁTEČNÍKY

V životě jsem se setkal se spoustou nesprávných pohledů na deskové hry. Nejčastějším je, že deskovky jsou pro děti. Pořád ještě žijeme v době, kdy si spousta lidí myslí, že stolní hry jsou jen Člověče, Dáma a Pivrncova putika.

Pokud někoho takové znáte nebo jste to dokonce vy sami, můžete mrknout na tenhle článek. A třeba změníte názor. Tak tedy. Jaké deskovky na začátek? Určitě to chce hry zahrané do hodinky, s lehkými pravidly a rozumnou cenovkou. Pojďte zjistit, které to jsou podle mě.

5. místo – Sagrada

První hrou je Sagrada, která splňuje všechny podmínky, které jsem popsal v úvodu. Zahrána do třičtvrtě hodinky, možnost hrát i v jednom hráči a se spoustou krásných barevných kostek, ze kterých se snažíte vytvořit vitráž. Zkušenější hráči by tu možná raději viděli Azul, se kterým je Sagrada často srovnávána. Ale…pro mě má tahle hra hned několik výhod. Mnohem lépe vypadá, je lépe zpracovaná a jako bonus máte v domácnosti hromadu nových kostek. Tak co? Troufnete si vyrobit tu nejhodnotnější vitráž? 

4. místo – Takenoko

Když se vztahy mezi Japonskem a Čínou zlepšily, rozhodl se čínský císař darovat svému japonskému protějšku pandu – čínské posvátné zvíře a symbol míru. Netušil však, jaké trápení tím způsobí. Takto nějak začíná příběh nádherné hry Takenoko. V roli zahradníka budete pěstovat šťavnaté bambusy v císařké zahradě, které budete následně baštit v kůži pandy. 

Ano, Takenoko má své chyby. Občas si postěžujete na nevyváženost úkolů, ale v konečném výčtu jde o velmi povedenou hru, ve které to odsýpá, na nikoho se dlouho nečeká a zábavná jsou i soupeřova kola.

3. místo – Dixit

Tahle hra by se s trochou nadsázky mohla hrát v uměleckých školách před začátkem vyučování. Dixit je totiž velice inspirativní hrou, která rozvíjí Vaší fantazii. Ne, nežertuji. Zaprvé se snažíte v roli vypravěče vytvořit příběh k jedné z Vašich karet. Zadruhé musíte reagovat na vypravěčův příběh a pokusit se přelstít své spoluhráče. 

Dixit je výborná netradiční hra k večernímu posezení s přáteli nebo na rodinné hraní. Spousta zajímavých karet, spousta příběhů, spousta zábavy za pár stovek.

2. místo – Catan

„Cože? Catan na druhém místě? To mě teda zajímá, co bude první.“ Jen se nechte překvapit. Tenhle veterán mezi deskovými hrami a jeden z průkopníků moderních deskových her si podle mě stále zaslouží místo v top hrách pro začátečníky. Svou jednoduchostí a zábavností si získal srdce mnoha lidí. A mé také. Abych se tu dlouze nerozepisoval a neopakoval, tak se můžete mrknout na recenzi Catanu na Instagramu, Facebooku nebo na webu.

1. místo – Jízdenky, prosím!

A je to tu! První místo – Ticket to ride. (Pardon, ale po těch letech si na nový český překlad nezvyknu). Tahle hra má všechno. Napětí, strategii, vysokou míru zábavnosti, nějakou tu náhodu a cenovku pod tisíc korun.

Možná někdo namítne, že hra o projíždění Severní Ameriky ve vlakovém kupé nemůže být moc zábavná, avšak opak je pravdou. V Ticket to ride se stanete člověkem, který je inspirován Willy Fogem. Místo cesty kolem světa na Vás čeká dobrodružství na severoamerických železnicích. Propojováním měst a plněním úkolů získáte vítězné body a vítězem se většinou stane ten, kdo se nebojí projet Ameriku křížem krážem. Celý bodovací systém je zpracován hezky a vcelku logicky. Pokud tedy přemýšlíte nad svou první větší hrou, určitě Vám s klidem Ticket to ride doporučím. A pro vlakové nadšence typu Sheldon Cooper je koupě povinností. 

Napsat komentář