Anketa Trolí palec 2021 zná své vítěze

“Proč by mě měl zajímat palec nějakýho trola?” Ocenění Trolího palce považuji za velmi důležitý deskoherní event, a to z prostého důvodu. Hlasují sami hráči. Tím nechci shazovat ceny odborných porot. Považuji je za stejně důležité, jako ty hráčské a Trolí palec jakožto produkt největšího deskoherního fóra v Česku má dle mého názoru opravdu velkou váhu. Letos hlasovalo 1212 uživatelů v 8 kategoriích a zde jsou výsledky s přidaným osobním názorem mé maličkosti.

Absolutní vítěz ankety Trolí palec 2021 – Duna: Impérium

Hra kombinující worker placement a deckbuilding, která se veze na vlně popularity úspěšného filmu, který jsme nedávno mohli vidět v kině. Na téma Duny si určitě zvykejte, protože tahle značka se bude ždímat ještě dlouho. Duna: Impérium si své první místo zaslouží. Je to výborná hra sklízející ohlasy nejen v České republice.

Rodinná hra – Kaskádie

Přírodní tile placement, kde vaším cílem je tvořit krajinu, do ní vkládat zvířátka a za to získat vítězné body. Musím se přiznat, že mě osobně nebavila tak, jak jsem čekal, ale hra je celosvětově populární a tomuto výsledku se nedivím. Já osobně si totálně zamiloval Kroniky Avelu, což je hra mířená na mladší hráče, ale u nás na stole se objevila hodně často. Už jen díky velké variabilitě a opravdu zábavné hratelnosti.

Kooperativní hra – Gloomhaven: Lví chřtán

Kdo nezná obrovský desetikilový Gloomhaven, by se měl pořádně nad sebou zamyslet. Lví chřtán je považován jako tutorial pro jeho velkého bratříčka, neboť má velmi zrychlenou přípravu a postupně vás provede pravidly. Zážitek je z toho plnohodnotný a skvěle vám ukáže, jak se velký Gloomhaven hraje. Já mám nejvíc zážitků z Nevyzpytatelných, i když nevím, zda se může do této kategorie řadit, ale za mě doporučuji všem, co nad hrou váhají a pokud si i tak nejste jistí, počkejte si na mojí recenzi.

Hra pro dva – Gloomhaven: Lví chřtán

Zjevně je skvělý i ve dvou hráčích. Já si ve dvou dost užíval Střet Civilizací, který je ve dvou hodně parádní a ač je to obří hra, tak pravidly je velmi přístupná a jednoduchá. A s nováčky ji rozběháte v řádu pár minut.

Hra pro jednoho – Nebe v plamenech

Není divu, že tuto kategorii vyhrála hra, která je přímo dělaná na míru pro jednoho hráče. Český autor Tomáš Uhlíř si dal záležet a opravdu připravil velkou pecku pro všechny sólo hráče.

Party hra – Kabo: hra o hledání jednorožce

Hra o hledání jednorožce? Spíš hra o zkažených přátelstvích. U téhle karetky jsem se hodně navztekal a ještě navztekám, protože u nás na stole je tato hra nejčastěji, a to ani žádná párty být nemusí. Vřele doporučuji všem. Je to fakt zábava.

Rozšíření – Root: Rozšíření Podzemní říše

Já doufám, že Root nemusím představovat. Asymetrická válečná hra o právu a moci v lesní říši. Toto rozšíření přidává dvě nové frakce, a to Krtečky Monarchy a Krkavce Teroristy a také dvě nové mapy. Mám za sebou spoustu partií a považuji toto (všechna) rozšíření jako povinnost pro všechny majitele Rootu.

Cizojazyčná hra – Ankh: Gods of Egypt

Poslední hra z trilogie od Erica Langa završující epickou sérii jeho area control her. Nikdy se nikdo neshodne, která z nich je lepší, a to je dobře. Nejsou totiž stejné a každá nabízí něco svého a je tedy potřeba vlastnit všechny tři. Peněženka pláče. Ankh v mezičase stihl vyjít v češtině od Blackfire.

Tak co říkáte na výsledky Trolího palce? Souhlasíte nebo naopak vás některý výsledek naštval? Za sebe bych udělil Viktorův palec Střetu Civilizací. To je za mě nejlepší hra roku 2021.

Autor: Viktor

Napsat komentář