Recenze Dice Throne: Taktická kostkovka s mocnými hrdiny

Dice Throne je rychlá PvP bojovka, ve které je vaším cílem porazit všechny protihráče v přímém souboji. K tomu vám poslouží sada kostek a balíček karet nejrůznějších schopností. Hru začnete výběrem postavy. V základní krabici najdete dva hrdiny. Každý má svůj praktický plastový pořadač (v původní verzi hry, která se už neprodává, pořadače nejsou), pět unikátních kostek (jsou na nich jak čísla, tak symboly), balíček karet hrdiny, žetony efektů, desku hrdiny, ukazatele životů a bojových bodů. Někteří hrdinové mají další speciální komponenty. Příprava hry zabere maximálně minutu a samotná partie okolo třiceti minut.

Hráči se střídají ve svých tazích, dokud nezůstane poslední hrdina na živu. Tah se skládá z fáze efektů, fáze příjmů, hlavní fáze, ve které se hraje většina karet, bojová fáze, druhé hlavní fáze a fáze odhození přebytečných karet. Karty jsou čtyř typů: bílé (vylepšení schopností), modré (různá kouzla), oranžové (ovlivňují kostky) a červené (různé podpůrné akce). Každá barva určuje, kdy se daná karta může zahrát. Například červené lze hrát kdykoliv a oranžové ve fázi boje, kde hází aktivní hráč všemi kostkami (přehození až třikrát) a podle výsledku hodu se aktivuje jedna ze schopností hrdiny. Následuje obranný hod kostek protihráče a vyhodnotí se veškeré zranění a efekty. Hraní karet stojí tzv. CP neboli Combat Points, které lze získat na začátku každého tahu a prodáváním karet. Na konci tahu smí mít hráč v ruce maximálně šest karet.

Příklad tahu ve hře Barbarian vs. Moon Elf

Nejprve se podívám, jestli nemám na sobě žádný žeton negativního efektu. Pokud nemám, mohu tedy přejít do fáze příjmu, kde si přidám 1 CP a doberu 1 kartu, čímž je tato fáze u konce. Nyní se mohu rozhodnout, že jednu ze svých karet prodám, což mi poskytne 1 CP navíc, takže mám celkem 3 CP a mohu za ně zahrát kartu vylepšení schopnosti. Kartou překryji danou schopnost na své desce hrdiny a uberu si 3 CP. Jde se na boj. Hodím všemi kostkami. Hned na poprvé mi padne, co jsem chtěl, ale soupeř zahraje oranžovou kartu, čímž mi změní hodnoty dvou kostek. Využiji tedy přehození (v tahu se dá libovolně přehodit až dvakrát) a padnou mi dva symboly ultimátní schopnosti. Zkusím tedy štěstí a využiji poslední přehoz na zbylé 3 kostky a kupodivu mi padnou stejné symboly, jako na dvou předešlých kostkách. Mám tedy 5 symbolů ultimátní schopnosti a aktivuji ji.

Moje (Barbarian) ultina dává 15 nezablokovatelného poškození a tzv. Stun (žeton dám na nepřátelského hrdinu), který znamená, že protivník je omráčen a mohu na něj zaútočit ještě jednou ve stejném tahu. Hodím tedy opět kostkami a padnou mi 3 srdíčka. Ty bych mohl využít na vyléčení zranění z předchozího tahu nepřítele. Přehodím tedy zbylé dvě kostky a k mému štěstí je celkový výsledek mých hodů 5 srdíček. Díky tomu jsem si vyléčil 6 životů. Oponent nemůže házet na obranu, protože mé poškození bylo nezablokovatelné. Ovšem Moon Elf má na sobě žeton „Vyhnutí“. Pokouší se tedy poškození uskočit a hodí 1 kostkou. Pokud mu padne číslo 1-2, poškození se zcela vyhne. Na kostce se objevilo číslo 3, takže se poškození nevyhnul. Ubere si tedy na počítadle životů 15 a následuje moje druhá hlavní fáze. Rozhodnu se prodat další dvě karty a získám tím 2 CP do příštího tahu. V ruce víc jak 6 karet nemám, takže nemusím žádnou odhodit a pokračuje se do tahu Moon Elfa.

Hrdinové mají každý jinou úroveň komplexity a je jen na vás, které pořídíte. Jeden ze setů se skládá z mocného Barbara, který sází vše na vysoké poškození a omráčení soupeře, a Měsíční Elfky, která vás zahltí všemožnými efekty a umí se některým útokům zcela vyhnout.

Dice Throne lze hrát v několika režimech – 1v1, 2v2, 1v1v1 či 2v2v2. To je ovlivněno počtem hrdinů, které vlastníte. Základní nejmenší krabice, kterou u nás seženete za zhruba 650 Kč, obsahuje dva různé hrdiny. Je jen na vás, které si vyberete. Také lze koupit větší krabici, jejíž cena přesahuje tisícovku a najdete v ní čtyři hrdiny. A pro fajnšmekry jde sehnat i krabice s kompletní druhou sezónou a osmi hrdiny. Kdo se bude chtít stát vlastníkem všech dostupných hrdinů, bude si muset připravit okolo pěti tisíc korun, což za takovou malou hru rozhodně není málo. A to se letos objeví Marvel edice, která bude kompatibilní s ostatními. Hra vychází po sezónách. První sezóna dostala remaster s podtitulem rerolled a vyšla společně s druhou. V Česku se Dice Throne shání velmi obtížně. Retailově u nás neexistuje, ale pár e-shopů pro Česko objednalo pár kusů. Je tedy pochopitelně v angličtině.

Kromě klasické verze, vyšla i kooperativní legacy deckbuilding desková hra Dice Throne: Adventures, kde se ujmete známých postav z původní hry a společnými silami se probijete kampaní. Ovšem k ní potřebujete alespoň jednoho hrdinu ze základního Dice Throne.

Hru bych zhodnotil jako velmi příjemnou, rychlou a zábavnou kostkovku. Zpracování komponent je přímo ukázkové a je tak příkladem ostatním, jak vyrobit kvalitní hru. Je velmi přístupná a užijí si ji nehráči i hardcore hráči. Nevýhodou je velmi špatná dostupnost a poněkud vyšší cena. Ale rozhodně bych ji doporučil všem, kteří o koupi váhají. Poskytne Vám spoustu zábavy a podobná hra by se vybírala jen těžko.

Autor: Viktor

Napsat komentář