NA KŘÍDLECH

Vydat hru, která bude pozitivně přijímána širokou veřejností není určitě lehký úkol a nestává se to každý den. Elizabeth Hargraveové se to však podařilo. Spojila svět, který byl do té doby primárně záležitostí pro ornitology a udělala z něj velmi zajímavou a z části i naučnou rodinnou hru.

O hře

Zpočátku se sluší napsat, že hra je pro 1-5 hráčů, od 10 let a s herní dobou 40-70 minut. Jak jsem již psal v úvodu, jedná se o rodinnou hru, která je postavena na takzvaném „engine building mechanismu“. To znamená, že se snažíte pomalu během celé hry nastartovat systém/motor, který Vám zpočátku dává menší množství potravy, vajec a karet. Průběhem hry se tento systém stává silnějším a přináší více zdrojů a v konečné fázi i více vítězných bodů. Když jsem se v úvodu zmínil o tom, že hra je naučnou, tak se také musím zmínit proč. Na jednu stranu jsou to doplňující informace na kartách ptáčků a design karet, který se snaží věrně kopírovat potravu a způsob života jednotlivých opeřenců. Na druhé straně je to mobilní aplikace, která Vám skrze Váš foťák v mobilu přehraje reálný zvuk ptáčka z volné přírody jakmile foťákem namíříte na danou kartu. 

Jak se to hraje?

Hráči se, jakožto ornitologové, snaží přivábit různé druhý ptáků do svých voliér ve třech různých biotopech: les, pole, voda. Jenže to není tak jednoduché. Každý pták se nechá přivábit na jiný druh potravy a samozřejmě se uhnízdí jen v určitém druhu biotopu. Za to Vám však nabídne odměnu v závislosti na jeho akčním efektu.

Hra je rozdělena na 4 kola, ve kterém hráč může vykonat několik akcí. První akcí je samotné přivábení ptáčka do voliéry. Reálně to tedy znamená vyložit kartu z ruky na hráčskou desku, zaplatit potravu a případně odhodit vejce z hrací desky. Druhou akcí je zisk potravy z krmítka, třetí akcí je snášení vajec ptáčků, které již ve voliéře máte a poslední akcí je dobrání karet do ruky. Tyto 4 základní akce jsou doplněny ještě akčními efekty ptáčků. Ty s fialovým proužkem Vám dají určitou výhodou pouze při vyložení (například si doberete kartu nebo dostanete potravu), s růžovým proužkem Vám dají výhodu v soupeřově kole a ptáčci s hnědým proužkem Vám dávají bonusy v závislosti na zahrané akci. To znamená, že pokud si budete chtít vzít například potravu z krmítka, zároveň tím spustíte efekt všech ptáčků, kteří se nacházejí v biotopu lesa.

Sběr bodů v této hře není vůbec jednoduchý, ale za to velice srozumitelný. Body dostanete za splněné soukromé úkoly, za veřejné úkoly, které jsou vždy pro každé herní kolo rozdílné, za body na kartách ptáčků a celkový počet snesených vajec. Po 4 kolech a 26 odehraných akcích se spočítají vítězné body a hra je u konce.

Hodnocení

Nebudu lhát. Zpočátku jsem byl k této deskové hře velmi skeptický. Chytání ptáčků, umisťování do voliér a krmení? „Na první dobrou“ to nevypadá jako bůh ví jak zajímavé téma, pokud tedy nejste ornitolog. Avšak po prvním rozbalení krabice a přečtení pravidel moje skepse upadala.

Dobře. Po prvním zahrání jsem si hru skutečně oblíbil. Dají se zde najít zajímavé kombinace karet a v posledních tazích hry skutečně vyždímat veškerou sílu vašeho „motoru“. Avšak po několika hrách zjistíte, že některé karty vlastně vůbec nepotřebujete a o jiné se strhne veliká bitva. Ale jak to tak u takovýchto her bývá, hra Vám nabízí spoustu různých kombinací k vítězství.

Napsat komentář