CATAN

Je třeba tuto hru vůbec nějakým způsobem představovat? Je někdo, kdo by jí neznal? Když se někoho zeptáte jaké zná moderní deskové hry, určitě Vám většina lidí odpoví: „Osadníci z Katanu“ nebo „Catan“. Berme proto tuto retro recenzi spíše jako informaci pro nové deskovkáře, kteří přemýšlí o své první hře. Má však Catan stále své místo i po 25 letech od vydání? Pojďme to zjistit.

O hře

Catan se často označuje jako vstupní desková rodinná hra s rozumným herním časem a jednoduchými pravidly. Můžete si jej zahrát ve 3-4 hráčích, kterým bylo alespoň 10 let. Délka hry je kolem 45-60 minut. Hráči se v rolích kolonizátorů snaží osídlit ostrov Catan, který nabízí nepřeberné množství surovin. Budou stavět města, vesnice a cesty. Ve vývoji jejich říše jim budou pomáhat novodobé vynálezy, univerzity a další zajímavé stavby. Na cesty mohou poslat hlídkovat rytíře, kteří se postarají o každého nezbedného zloděje a do přístavu budou připlouvat lodě s potřebným zbožím.

Jak se to hraje?

Catan má pár stran velice dobře napsaných pravidel, ze kterých se hru snadno naučíte. Po jejich přečtení už následuje příprava ostrova tvořeného z hexagonových dílků a čísel. V tomto směru dokáže být hra velmi variabilní, jelikož ostrov bude vždy vypadat trošičku jinak.

Na začátku hry si každý hráč položí dvě vesnice a dvě cesty na ostrov. Nejprve umístí začínající hráč jednu svou vesnici a cestu a dále všichni ostatní po směru hodinových ručiček. Druhá vesnice s cestou se pokládá v opačném pořadí. To tedy znamená, že ten, kdo pokládal svou první vesnici jako poslední, nyní začíná. Vesnice se vždy pokládají na křižovatky hexů a cesty na jejich hrany.

Ve svém tahu poté hráč hodí kostkami a sečte jejich hodnotu. Hráči, kteří mají vesnici nebo město na rohu hexu s daným číslem, dostají příslušnou surovinu. Těch je ve hře celkem 5 – dřevo, cihla, ruda, obilí a vlna. Hráč může suroviny vyměnit s protihráči nebo bankem a především je použít pro stavbu silnic, vesnic, měst či k nákupu akčních karet. 

Cesty Vám pomohou docílit nových míst, kde právě můžete postavit další vesnice, abyste zvýšili šance na zisk surovin. Postavené vesnice můžete povýšit na město, což Vám zvedne produkci surovin a akční karty Vám přinesou vítězné body, užitečné vynálezy nebo rytíře. Ti se vypořádají s případným zlodějem, který loupí Vaše suroviny, pokud stojí na políčku s Vaším číslem. A to je vlastně vše.

Jak tedy hra končí? Jakmile některý z kolonizátorů nasbírá 10 bodů. Ještě bych se měl zmínit, kde body sesbírat. Každá vesnice a některé akční karty Vám dají 1 bod. Město, nejdelší souvislá obchodní cesta a největší rytířská stráž Vám dají 2 body.

Hodnocení

Určitě nečekejte hru, ze které na Vás dýchne atmosféra budování civilizace na ostrově. Spíše se budete soustředit na své hody a doufat, že padne zrovna Vaše číslo. Je však hra špatná, že byste si ji neměli pořídit nebo zahrát? To určitě ne. Musíme vzít v potaz, ve kterém roce hra vyšla. Ve své době vyčnívala nad ostatními a u nás i několik let po vydání.

Hru si vždy rád zahraji, pokud mám chuť na něco nenáročného po nedělním obědě. Určitě jsou na trhu lepší, jednodušší i levnější hry, ale Catan pro mě bude mít vždy určitou auru. Byla to totiž první hra, kterou jsem si v 10 letech rozbalil pod stromečkem.

Napsat komentář